"Prügimajandusest" ehk prügi sorteerimisest, kokkuhoiust ja tasuta pakendikotist ja -veost

Veider on see, et majja kolimisega "kaasnes" ka suurem soov prügi sorteerida. Ma ei saa öelda, et prügisorteerimine oleks kuidagi "lihtsamaks" tehtud, kuna kortermajas oli maja ees olmeprügikonteiner, pakendi- ja paberikonteiner; klaaspurgid läksid nagunii taaskasutusse. Kuid majja kolides oli justkui elementaarne, et vaja on tekitada ka kompostikonteiner - selle võrra oli korteris elades justkui keerukam, kuna tegelikkuses oli ruumi prügisorteerimiseks (erinevad prügikastid, nende asukohad ja kogumiskohad õues jmt) ja eraldi ladustamiseks vähem.

https://ragnsells.ee/kuukiri/pakendikotti-voib-nuud-panna-ka-paberpakendid/

Tegelikult paneb nüüd kindlasti ka sorteerimist rohkem jälgima see, et varasema kortermajasuure prügikonteineri asemel on nüüd 240L prügikonteiner, mille tühjendamissageduseks sai hetkel 2 nädalat. Kui kortermajas kadus tunnetus ära kui palju prügi tekib siis eramajas oma prügikastiga on see palju tuntavam. Kui kortermajas maksid iga kuu mingi summa kommunaalidega prügiveoks siis nüüd tuleb prügiveo arvet ja veotihedust ise jälgida - ehk on rohkem tunda kuidas see raha rahakotist läheb.

Toidujäätmed lähevad nüüd kompostikasti, millest saan taimedele mulda, taarat kogume kuuri. Klaastaara (purgid) lähevad samuti endiselt korduvkasutusse erinevatele moosidele-hoidistele.

Kuid tegelikult tahtsin jagada veel üht võimalust prügi sorteerimiseks, millest ma värske majaomanikuna ei teadnud ja võimalik, et teised ka ei teadnud - selleks on pakendikott. Pakendid on minu arust ühed mahukamad asjad prügis ja tihti on neid raske ka pisemaks kokku pakkida, samuti näiteks pakendita klaastaarat ei taha olmeprügi hulka visata, vaid on eraldi kotti vaja. Lisaks siis paberile. Ainus mida jälgida on see, et erinevate liikide puhul peaks pakendid ka pakendikotti eraldi sorteerima - näiteks paberid eraldi, et need ei määrduks. Pakendiprügi läheb eraldi liinile sorteerimisse ja määrdunud-kahjustunud pakendid/paberid lõpetavad siiski olmeprügis ja kaob eesmärk.

Teadsite, et on olemas tasuta teenus, kus kord kuus viiakse eramajadelt tasuta ära ka (puhtad) pakendid? Selles suhtes, on vaja eraldi kohta kuhu see puhas pakenditaara koguda, kuid siiski on see lihtsam ja kergem kui eraldi koguda klaastaarat, paberit jne ja seejärel hakata otsima endale lähimat kogumiskonteinerit. Pakendikoti ja teeninduspiirkondade kohta saab rohkem lugeda nt ragn sells kodulehelt SIIT ja pakendikoti teenust saab tellida TVO lehelt SIIT.  Ma sain juba oma esimese pakendikoti postkasti ja edaspidi kord kuus tulevad tühjad pakendid kotiga kindlal kuupäeval tõsta prügikasti juurde, kust need kaasa võetakse ja vastavalt antud pakendikottidele jäetakse sama arv uusi pakendikotte asemele.

Tegu pole sponsoreeritud postitusega ega midagi, vaid lihtsalt suurepärane võimalus, mida eramaja omanikkele pakutakse - sellega hoiad sa kokku loodust, sorteerid prügi ja samas hoiad kokku ka enda rahakotilt olmeprügi äraveo (ja ise viies ajakulu) arvelt. Üks pakendikott on 150L ja ühe veoga võid tasuta ära anda niipalju pakendikotte, kuid neid tekib - ei ole ühe koti piirangut! Seda kuidas ja mida pakendikotti sorteerida saab lugeda SIIT ja sama juhend koos graafikuga tuli ka postkasti ja riputasin külmikule meeldetuletuseks seni kuni see ka unepealt selge.

Kommentaare ei ole