Mida teha (lennu)reisi ajal - nii üksi kui mitmekesi

Eesootav reis on minu jaoks on suuremaid energiallikaid ja motiveerib igal alal. Ning ettevalmistusi meeldib mulle juba pikalt ette teha - kuigi mitmed apid, mängud jmt on mul juba varasemast olemas siis siiski enne reisi vaatan oma filmi, muusika ja mängudevaliku jmt üle. Kuna seekordne reis on ka pikem ja ma ei julge kunagi ise 100% sellele lootma jääda, et ma ka magama suudan jääda siis alternatiivid on mul valmis.


Magada! - Pikemad ja öised lennud annavad väga hea võimaluse lennukis magada ja võimalikult palju end välja puhata. On inimesed, kes jäävad kohe magama kui silmad kinni panevad ja teine hulk, kes väga tahaks magada, aga ei suuda end välja lülitada. Siin mõned nipid:
* Akna poolne koht - võimalusel vali aknapoolne koht, kuna kui üritad magada siis kõige hullem on see kui keegi pidevalt mööda tahab saada ja sind sellega üles ajab
* Silmaklapid - isegi kui lennureis on öösel siis näiteks kõrvalpingil istuja võib otsustada, et tahab raamatut lugeda ja see valgus võib sind segada. Kui silmaklapid ette panna siis kehal on tunduvalt lihtsam magama jääda
* Kõrvatropid või kõrvaklapid + muusika - vajalik, et end välja lülitada teiste jutuvadast või teadaannetest. Kui võtad kaasa kõrvaklapid siis võid endale uinumiseks teha ühe rahulikuma muusikaga playlisti. Mõne jaoks on uinutav ja rahustav see kui keegi jutustab ehk pane endale taustaks mõni rahulikum podcast või mõni audioraamat.
* Soojalt riide - mõnel lennul jagatakse ka pleede, aga väga hea on kui endal on mõni suurem ja mugavam kampsun või dressipluus kaasas/seljas, et külm ei hakkaks.
* Kaelapadi või "padjamaterjal" - kaelapatju on erinevaid ja mõne jaoks on need abiks, teiste jaoks ei tee need justkui midagi. Minu kogemuste põhjal proovi alati enne ostmist kaelapatja, kuna mul on üks, kus plastikkeevitus meeletult teeb kaelale haiget ja ei toeta piisavalt. Kaelapadi on minu jaoks oluline siis kui lennatakse üksi või ei saa istuda akna all - siis on vahepeal tahtmist pead kuskile toetada või natuke küljele lasta, aga ei ole pead kuhugi panna. Padjamaterjali all mõtlesin mõnda jakki, kampsuni, dressipluusi või näiteks salli, mida saab padjaks keerata ja siis kas vastu akent või näiteks kaaslase õlale toetada.
* Melatoniin - melatoniin on ohutu hormoon, mida meie keha ise hakkab tootma kui läheb pimedaks, et tekitada unisust. Melatoniin on lennureisil hea kuna selle mõju ei ole võrreldav kuidagi unerohuga. Näiteks melaoniin mõjub pigem ainult siis kui sa võtad selle tableti ja paned silmad kinni ja proovid ise magama jääda. Kui sa võtad melatoniinitabletti ja teed oma tavalisi tegevusi edasi siis minu kogemuste põhjal isegi seda unisust ei teki vaid polekski nagu midagi võtnud. Seega melatoniinitabletti võttes ei pea kartma, et midagi magatakse maha või jäädakse sügavalt magama nii, et midagi ei kuule või ei näe jne.
* Jõua lennujaama piisavalt varakult kohale, et rahulikult ja kiirustamata turvakontroll jmt läbi teha. Kui on tunne, et hakkad hilinema ja muutud närviliseks on pärast palju raskem end maha rahustada ja välja lülitada.
* Ära joo enne lennureisi kohvi jmt ergutavaid jooke.
* Kui jääd magama siis kinnita turvavöö oma riiete peale - siis lennusaatjad näevad, et sul on vöö kinni ja näiteks turbulentsi ohu korral ei pea nad sind üles ajama.

Mängud jmt tegevused! Mängida saab nii üksi kui mitmekesi, kuid mida lennukis mängida ilma, et teisi reisijaid liiga häälekalt ei segaks.
Üksi
* Nutimängud - Üksi mängimiseks on kõige lihtsam arvuti, tahvelarvuti või nutitelefon (soovitan tungivalt akupanka omada). Tänapäeva nutimängude puhul peab jälgima seda, et mäng töötaks ka ilma internetita (mida ma avastasin, et kahjuks enamus nõuavad pidevat netiühendust). Minu üheks lemmik mänguks tahvlis osutus Plague Inc. kuna üks mäng võttis aega min tund ja tegu on strateegiamänguga, kus tuleb luua haigus, seda edasi arendada ja kogu maailm nakatada nii, et kõik surevad. Erinevaid variante on seal palju ja ajaviiteks super!
* Värviraamatud - Täiskasvanute värviraamatud (on ka pisikeses suuruses) on väga hea variant, kuidas aega viita ja samal ajal mõjub see nii rahustavalt. Stabilo tindipliitsid on ideaalsed lennureisil näiteks mandalate värvimiseks. Neid ei ole vaja teritada, nad on peenikese otsaga ja vajadusel saab neid natukene ka kriipsutades värve segada. Kuid mandalate puhul võib värvida puhaste toonidega.
* Ristssõnad, sudokid jmt - Need on ilmselt kõige levinumad ajaviited ükskõik kus (näiteks suvel rannas), mida on hea kerge kaasa võtta ja saab ka viimasel minutil lennujaamast osta. Kerged, ei võta palju ruumi, vaja ühte (pasta)pliiatsit ja tegevust tundideks.


Mitmekesi
* Kaardimängud - See on ilmselt üks esimesi variante, mis seltskonnaga mängimiseks kõigil alati esimesena pähe tuleb. Plusspoolena - olen kindel, etenamustes lennujaamades on kaardipakid müügil ja võimalus seda ka viimasel hetkel osta. Apollos on müügil ühed kõige ägedamad pisemad ja kergemad mängukaardid, mis kunagi näinud olen ja mis mahub kasvõi taskusse.
* Magnetmängud - Erinevaid magnetmänge on väga palju, mis annavad võimaluse (lennu)reisil mitmekesi mängida ka strateegia ja mõttemänge ilma suurt pinda nõudmata ja segadust tekitama. Magnetmängude valikus on nii kabe, male, backgammon, sõnamäng (kuni 4 mängijat), doomino, laevade pommitamine 4in1 mängud jmt.
* Valmis pabermängud - Poes on müügil pabermängudest näiteks laevade pommitamine, kartulikuhi, jatzy (vajalik siis täringud ja näiteks üks karp, kus sees veeretada). Või prindi ise endale need mängud välja.
* Mõistatusmängud kaartidega - näiteks mälumängu küsimused - osalejaid saab olla nii palju kui teid on.
* Mõttemängud - Mängud, kus pole vaja mitte midagi muud kui inimesi. Ideaalsem küll näiteks auto- või bussisõidu ajal mängimiseks kuna on natuke häälekam tegevus. Mängida saab näiteks seda, kus järgmine päev ütlema eelmise sõna lõpu tähega algava järgmise sõna, mingis kindlas kategoorias.
* Lauamängud - paljudest mängudest on olemas ka reisivariandid, näiteks monopolyl või on võimalik mänge mängida karbi sees. Oma suuruse tõttu küll pigem sobilikud ehk bussi ja laevasõitudele, kus võimalik kasutada stabiilset pinda või siis mängimiseks näiteks lennujaamas, majutusasutuses, rannas.
* Tühi paber - Tühjal paberil saab ise mängida näiteks trip-traps-trulli, neli ritta, poomist kui ka kartulikuhja.


(Audio)raamatud - Tooksin need veel eraldi välja, kuna lennureis on ideaalne koht, kus on piisavalt vaba aega, et raamatusse süveneda ja seda lugeda. Kui näiteks 6h lennureisiga jõuab ka läbi lugeda ühe paksema raamatu siis mina isiklikult pigem väldin raamatute lisakaaluna kaasa vedamist. (Kui võtad siiski füüsilise raamatu siis näiteks õhtuse sõidu ajal soovitan ka klambriga eraldiseisvat kohtvalgustit, mida saab raamatu külge kinnitada, kuna lennukite ja busside kohtvalgustid ei pruugi olla piisavad ja samuti ei häiri see ka pimedas kõrvalistujaid.) Seetõttu on tänapäeval ideaalsed lahendused e-raamatud, kas siis lugeris või tahvelarvutis, kus ühte seadmesse mahub kümneid, kui mitte sadu, raamatuid ja loe kasvõi mitut raamatut korda mööda.
Kui oled inimene, kes ei talu liikuvas sõidukis lugemist või on nägemisega probleeme siis audioraamatud on reisimiseks suurepärane lahendus. Ükskõik, kas vaatad samal ajal aknast välja, teisi reisijaid või paned silmad kinni ja pikutad. Üks parimaid ajaviitmisviise ja samal ajal lõõgastav.


Vaata filme, seriaale - Kui sul on kaasas arvuti, kui ei siis saab filme ja seriaale vaadata ka tahvelarvutist või suuremast nutiseadmest. Pane filmid või seriaalid varakult valmis, kontrolli enne, et akud oleks täis (oma nutiseadmetele aku panka) ja ongi tegevust mitmeks tunniks. Kui veab on ka lennukis olemas ekraanid ja vaatamise võimalused, kuid olenevalt lennust ei tasu selle peale jääda. Kui reisite kahekesi siis soovitan varakult valmis soetada kõrvaklapi pesa jagaja, sest nii saate koos vaadata seriaale või filme nii, et mõlemad kuulevad ja teisi ei sega. Kuna olenevalt kõrvaklappidest võib müra siiski üle käia siis soovitan varakult ka subtiitrid valmis vaadata, kuna see teeb vaatamise tunduvalt kergemaks.

Kuula muusikat, podcaste vmt - Korra juba ka mainitud ja ega pikemat juttu polegi vaja. Ma olen selles osas natuke "vanamoodne" kuna oman endiselt mp3, mis on küll 10aastat vana, kuid natukene kriibitud KUID kogemus näitab, et mp3 aku (osad töötavad ka patareidelt) peab muusika kuulamisele mitmeid kordi paremini vastu kui telefonid või tahvlid ning kui saabki aku tühjaks pole "kaotus" nii suur kui telefoni aku tühjaks saamisel. Vajadusel pane sisse uus patarei või lae akut näiteks akupangast.
Motiveeri end või mediteeri - Võid panna endale taustaks ka mõni innustava ja motiveerida TED-jutu või hoopiski näiteks rahustava meditatsioonimuusika või suunamise. Ja aeg lendab nii, et ei pane tähelegi.

Õpi (keeli)! Reis on väga hea aeg õppimiseks, kas lihtsalt mõnda keelt või sihtriigi keelt/põhi väljendeid. Saad kasutada õppimiseks õpikut, vestmikku, oma nutiseadet ja mõnda appi või hoopiski kuulata kõrvaklappidest. Kuid otseloomulikult ei pea kasutama seda aega vaid keelteõppimiseks vaid õppida võib mida iganes - lihtsalt valmista end ette ja võtta kaasa/tõmba vajalikud vahendid/apid.

Puhasta/organiseeri arvutit - Omast kogemusest öeldes ütles, et päris raske on leida või võtta aega arvuti korrastamiseks. Kuid arvuti organiseerimine ja puhastamine aitab korrastada ka mõtteid ning ei vaja internetiühendust. Kustuta ära ebavajalikud failid, kustuta ära pildid, mida on topelt või ei lähe vaja. Jaga oma failid ja pildid kaustadesse, tee eraldi kaust piltidele, mida tahad ilmutada või tõsta pildid/failid, mida kaotada ei taha oma kõvakettale.
Võid otseloomuliikult puhastada või korrastada ka oma nutiseadet - vaadata üle, mis pilte vaja ei lähe, kustutada korduvad pildid (/selfid) jne.

Kirjuta - Ükskõik, kas pead plaani, mida reisil teha, mida kodus osta või muuta, tee liste, plusside-miinuste nimekirju. Kirjutamine on rahustav ja mõtteid puhastav ja korrastav. Tagasitee on ideaalne aeg panna kirja värskeid reisimuljeid ja tegemisi. Kui pole füüsilist märkmikku/paberit siis kirjuta üles oma mõtted kasvõi telefoni või (tahvel)arvutisse.

Treeni mälu - Kui und ei tule, mingeid asju kaasas pole, kuid tahaks midagi teha siis mälutreening on hea ajaviide ja tugevdab mälu. Näiteks:
* Tuleta meelde oma terve tänane või eilne päev, alustades ärkamisest kuni praeguse hetkeni välja.
* Natuke keerulisem on seda sama teha, kuid mõeldes praegusest hetkest tagasi kuni hommikuni.
* Lisa sinna juurde oma emotsioonid ja mõtted, mida sa päevaaeg mõtlesid
* Mõtle läbi miks sa mingi mõtteni jõudsid - ma ise ei tee seda enamasti ajaviiteks vaid mulle meeldibki teada, miks ma just konkreetsel hetkel midagi mõtlen. Teate seda olukorda, kus tuleb järsku pähe üks väga lambine ja mitteseotud mõte. Eriti siis kui keegi räägib ühest teemast ja siis sa kõva häälega ütled välja midagi teiste jaoks väga seosetut. Siis tuleta meelde ja mõtle välja kuidas sa selle kindla mõtteni jõudsid. Ütleme nii näiteks, et kaaslane räägib midagi suvalist näiteks autodest. Sul peas tuleb meelde, et sõber ostis uue auto. Siis tuleb meelde, et su sugulasel on näiteks see sama auto. Siis jääd mõtlema, et sel sugulasel peaks varsti sünnipäev tulema, siis tuletad endale meelde, millal see on. Ja siis võidki kõva häälega kaaslasele näiteks autojutu peale öelda, et X-il on varsti sünnipäev tulemas, et mida talle kinkida võiks.

3 kommentaari

  1. Ma 80% ajast magan ja 20% mängin nutikas. ilma akupangata ei kujutaks elu enam ettegi.

    VastaKustuta
  2. Lastega oleme alati mänginud ja neile igast nuputamisraamatuid ja mäne kaasa vedanud. Aga kahekesi reisides pole miski pärast kunagi mänge kaasa võtnud, ma ei teagi miks võiks ju. Aga audioraamatud on mu lemmikud! Autoga sõites panen ka pea alati audioraamatu, kas auto kõlaritest otse või telefonist kõrvaklappidega mängima ja vajun omasse mulli ära. Peakski proovima mediteerimist kõrvaklapidest endale sõidu ajal lasta, pole selle peale ka tulnudki.

    VastaKustuta
  3. Mina püüan ikka alati magada, aga see on nii 50:50 chance, kas õnnestub või mitte. Ma pole kunagi suutnud neid pisikesi nutiekraane nii palju vahtida, et sealt filmi lasta vms...

    VastaKustuta