Vingugaasiandurist ja ahju kütmisest

Soovitus kõigile, mitte ainult neile, kes elavad ahiküttega kodus, õpetage oma lastele ahju kütma. Kuigi ma elasin 7 aastat maal, kus mõlema vanaema juures olid ahjud + saunad ja käies ka kogu ülejäänud elu siiski maal, ei puutunud ma ise kordagi kütmisega kokku. Jah, ma teadsin teoreetiliselt mida tuleb teha nii palju kui ma kõrvalt nägin, aga miski pärast ei õpetatud seda mulle kunagi - grillimisel siiski võeti õnneks rohkem abiks. 

Ma ei oskagi täpselt nüüd öelda millal... umbes 5 aastat tagasi? Võimalik, et isegi +-2 aastat tagasi sain ise esimest korda tuld teha. Ja seda muidugi nii, et hoopiski sõber pani mind sauna kütma ja valvama. No tuli välja, otseloomulikult ja vägagi hästi, sest teooria oli ju selge ja vanust samuti, sest ju piisavalt seda kõrvalt nähtud, aga täiesti ausalt tundsin puudust just õigest õpetusest, et kuidas ja millal kui palju õhku lasta peale joosta (tuhaluugi kaudu, ukse kaudu, erinevad avad) ja millal ka siiber kinni panna (okei, otseloomulikult siis kui enam miskit ei hõõgu, kuid kui kaua võiks viimasest hõõgumisest turvalisuse huvides veel oodata?!). Näiteks paar aastat tagasi kui olin tädi juures maja valvamas ja tahtsin sauna teha oli minu jaoks täiesti üllatus, et neil siibrit ei olnudki :)


Ahju tule tegemine ei ole raske ja ilmselt, kas kiiremini või aeglasemalt saab leegi sinna alla igaüks, siis tegelikult selline korralik õpetus kulub igaühele ära - ka neile, kes hetkel ahiküttega elamises ei ela, ei tea kunagi, mil vaja tuld teha. Näiteks pärast vanaema surma olin üks kord õhtul ise üksi maal ja kütsin esimest korda brikettiga. Ning tutvusringkonnas päris mitmete inimestega suheldes olen ka mujal näinud seda sama, et tule tegemise juures on hirm, sest see on justkui võõras - keegi pole seda kunagi õpetatud. Teed omast tarkusest, tuleb välja, aga selline ebakindlustunne on ikka. 

Kui ma veel eelmine talv kaaslasega koos just ei elanud, siis mõned korrad tegin ka ise üksi olles ahju tuld. Süütetablettidega on see veel üpriski kerge. Kuid minu loomuses on olla alati hästi ettevaatlik ning see aasta juba ise ahiküttega korteris elades otsustasin, et minu ebakindluse vastu aitab kindlasti üks vingugaasiandur!

Suitsuandurid on enamikus kodudes olemas, vingugaasi andur tehti küll nüüd kohustuslikuks vaid gaasiküttega kodudes, kuid ma tõesti soovitan see pisike investeering teha ja osta koju ka vingugaasiandur. See ikka annab tunduvalt suurema rahutunde - eriti juhtudel kui kütta just enne magamaminekut. Samuti ka neil juhtudel kui pärast kütmist on vaja kodunt lahkuda.

Mis vingugaasianduri juures on erinev on see, et andur tuleb paigaldada 0,5-1,5 meetri kõrgusele ehk hingamiskõrgusele. Magamistoas soovitatakse see paigaldada padjakõrgusele, elutoas näiteks istumiskõrgusele. Kellel on suurem elamine siis võiks üks andur olla vähemalt igal korrusel samuti tasub kindlasti üle kontrollida, kas hädasignaali on kuulda ka kõikidesse tubadesse (näiteks kui andur on all, aga magatakse ülal korrusel uks kinni vmt). 

Maakodus on meil näiteks üldsegi nutiandurid (nii vingu kui suitsu lisaks muudele) ehk isegi kodust eemal olles on võimalik häireid telefoni saada. (Meil on lisaks liikumisandurid, kaamerad, temperatuur jmt).

Ma ise soetasin hästi taskukohase variandi, mis on ekraaniga ja näitab lisaks ka toatemperatuuri - ostsin selle suitsuandur.ee   Samuti meeldib mulle see, et antud andur näitab väärtusi arvuliselt. ehk niimoodi on ka koguaeg ülevaade anduri töökorras olekust. Tartus poodides tundus valik justkui üpriski napp ja rohkem on suitsuandureid saada. Ma nüüd ei tea, kas tegin kehva valiku, valides justkui ühe turul oleva soodsaima toote, samas annab antud ettevõte sellele andurile lisaks 2 aastasele pretensiooniesitamisõigusele ja ühe aasta lisagarantiid. 

Vingugaasiandur (eeldades, et kõigil on kohustuslik suitsuandur) on minu arust ka täiesti sobilik kingitus jõulupakki. Kindlasti ei tasuks valida 2in1 andureid, kuna suitsuanduri koht on siiski laes ja vingugaasianduri koht seinal siis selliste asjade puhul ei ole alati kaks ühes lahendused parimad.

Minu soetatud andur suitsuandur.ee lehelt. 


Igatahes turvalist ja hubast kütmisperioodi!

3 kommentaari

 1. Ma pelgan ka üksi olles ahju kütta ja võimalusel pigem ei tee seda ja lõdisen kodus kasvõi külmast ;D

  VastaKustuta
 2. Eile ajasin just mööda Tallinna kiiresti vingugaasi andurit taga. Tahan oma emale kingituseks selle saata - tal kahekordne maja ja üleval magamistoas on, kuid tahaks, et ka all oleks olemas. Kuid valik oli üllatavalt kehva ehituspoodides - Tondi K-rautas polnud ühtegi näiteks. Lõpuks Bauhofist sain.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma ise Tartus ja siinses bauhofis jäid ainult suitsuandurid silma, aga jah, valik on kehva - enamus kohtades on suitsuandrurite valik olemas (ka ägeda disainiga, need ööliblikad jmt). Minu arust sain praeguse anduriga ülihea diili - 3 aastat garantiid (töökindlus peaks olema a 7a ringis) ning olemad led display, mis näitab arväärtusega sisaldust õhus + ka toatemperatuuri (meil siiani polnud miski, mis mõõdaks).
   Aga ise ka paigaldades mõtlesime, et kaaslase vanematel ega vanavanematel pole vingugaasiandureid, et ilmselt teame, mis jõulukingiks ka isegi teeme.

   Kustuta